Rozmowa kwalifikacyjna i pytania

Rozmowa kwalifikacyjna i pytania

Jak nie trudno się domyślić podstawowym elementem rozmowy kwalifikacyjnej jest szereg pytań, które zada Ci rekruter. W puli jego pytań znajdą się te typowe oraz te, które mogą Cię całkowicie zaskoczyć. Warto znać kilka podstawowych pytań i wiedzieć jak się do nich ustosunkować, bowiem szybka i zdecydowana reakcja to duży plus w oczach osoby rekrutującej.

Poniżej przedstawiamy listę pytań, które możesz usłyszeć od rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Osoba rekrutująca na niektóre z nich będzie chciała usłyszeć sensownych odpowiedzi inne z kolei będą miały na celu zdezorientowanie twojej osoby, w tych właśnie momentach musisz pokazać, że jesteś zdecydowany a obiekcje, które wysuwa twój rekruter są niemalże z palca wyssane.

Oto typowe pytania:

 • Dlaczego Pan/Pani chce pracować w naszej firmie?

Na tym etapie osoba rekrutująca może doskonale sprawdzić czy rzeczywiście zależy ci na tej pracy, czy może po prostu „chwytasz się czego popadnie”, musisz przedstawić jakiś głębszy sens twojej pracy w tejże firmie

 • Jak ocenia Pan/Pani usługi/produkty naszej firmy?

Ciężko wypowiadać się negatywnie o profilu firmy w momencie, kiedy zabiega się o posadę w tej firmie. Daj do zrozumienia, że to czym zajmuje się firma ma sporo wspólnego z twoimi zainteresowaniami.

 • Czy Pan/Pani wcześniej już pracował(a) , na czym polegała ta praca?

Powiedz kilka zdań o twojej poprzedniej pracy. Sprecyzuj czym się zajmowałeś, jakie miałeś relacje z innymi pracownikami oraz szefem. Powiedz za co byłeś odpowiedzialny i jakich umiejętności wymagała ta praca od ciebie.

 • Jakie maszyny i urządzenia potrafi Pan/Pani obsługiwać?

Wymień urządzenia, z którymi miałeś do czynienia, te które potencjalnie mogą być używane w firmie, do której chcesz się dostać oraz te, które odbiegają od profilu firmy. Nie zapomnij dodać parę słów o posiadanych dyplomach oraz ukończonych specjalistycznych kursach obsługi określonych urządzeń i maszyn.

 • Jaka pensja interesuje Pana/Panią?

Staraj się unikać podawania konkretnych liczb, najlepiej zorientuj się ile zarabiają osoby pracujące w tej firmie na stanowiskach podobnych do twojego. Zamiast liczb postaraj się używać zwrotów w stylu: „Pańska firma cieszy się uznaniem w okolicy. Myślę, że standardowa pensja za to stanowisko mnie zadowoli”.

 • Dlaczego powinniśmy zatrudnić Pana/Panią a nie kogoś innego?

Jeżeli na udzielenie odpowiedzi na to pytanie będziesz potrzebował dużo czasu a pracodawca zobaczy zakłopotanie na twojej twarzy nie myśl, że zrobisz dobre wrażenie. To TY starasz się o tą pracę i to TY wiesz najlepiej dlaczego ta firma potrzebuje akurat Ciebie. Powiedz o swoim doświadczeniu, kwalifikacjach oraz innych zaletach, które nie koniecznie możesz potwierdzić certyfikatem.

 • Jakie są Pani/Pana najmocniejsze strony?

Powiedz o swoich zaletach, jako osoby godnej podjęcia tej pracy. Przecież sam dobrze wiesz o tym, że jesteś: solidnym pracownikiem, niczego nie odkładasz na później, masz dobry kontakt z innymi i przede wszystkim jesteś ambitnym człowiekiem, nigdy nie idziesz na półśrodki!

 • Jakie są Pani/Pana słabe strony?

Możesz zacząć je wymieniać, ale po co masz sam pod sobą dołek kopać? Udziel odpowiedzi w stylu: „Myślę, że żadna z nich nie będzie miała wpływu na wydajność mojej pracy oraz osób, z którymi będę miał do czynienia (uśmiech)”. Jeśli jednak rekruter będzie wymagał od ciebie określoną ilość cech, bądź będzie nalegał, że taka odpowiedź go nie satysfakcjonuje to wymień te wady, z których zrobisz swoją broń, powiedz np. że jesteś: pedantem, pracoholikiem, nie możesz sobie odpuścić jeśli nie zrobisz czegoś do końca – oczywiście pamiętaj, aby z tym nie przesadzać, bo będzie to wyglądało nienaturalnie.

Pytania/polecenia z puli „tych dziwnych”

Jak już wspomniałem rekruter może cię nie mało zaskoczyć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, wiedz, że w naturze takich osób są pytania, które mogą cię lekko zdekoncentrować. Służą one w dużej mierze sprawdzeniu reakcji kandydata w nietypowych sytuacjach, oraz sprawdzeniu  prawdziwości wymienianych przez odpytywanego informacji . Zobacz przykłady takich pytań/poleceń:

 • Prośba o odtworzenie dzwonka w komórce

Może wydawać się nieco dziwne, ale w taki sposób sprytny rekruter może sobie wydedukować kilka rzeczy na twój temat, muzyka potrafi powiedzieć sporo rzeczy na temat człowieka.

 • „Zagranie” jakiegoś zwierzęcia

To typowe polecenie sprawdzające kreatywność kandydata na dane stanowisko, sprawdza także śmiałość danej osoby w sytuacjach nietypowych.

 • Jakie jest Pani/Pana marzenie?

Co by tutaj odpowiedzieć? Ciężko sprecyzować, jednak warto powiedzieć kilka słów o dążeniach do ustatkowanego życia i spełnienia zawodowego.

 • Jaka jest różnica między konserwą a komisarzem?

Pytanie z serii dziwnych. Sprawdza kreatywność i szybkość rozumowania kandydata, można to określić małym testem IQ. Przykładowa odpowiedź: Konserwa jest zamknięta a komisarz zamyka ;)

 • Co myśli Pan/Pani o swoich poprzednich szefach?

Nawet jeśli nie przypadli ci do gustu to nie próbuj sobie w tym momencie ulżyć ubliżając im, staraj się wypowiadać w sposób pozytywny na ich temat.

 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy