Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny element w całym procesie rekrutacji pracownika na dane stanowisko w firmie. Jest to etap, który następuje po przesłaniu życiorysu zawodowego oraz listu motywacyjnego do firmy. Jako, że pisma te mogą tylko obrazowo przedstawiać Twoją osobę, musisz być przygotowany na to, że zainteresowana Tobą firma będzie chciała sprawdzić Cię przed przyjęciem do pracy.

Mimo powszechnej świadomości na temat rozmowy kwalifikacyjnej należy zdawać sobie sprawę z tego, że interview to nie tylko szereg prostych pytań osoby rekrutującej wobec kandydata, to w gruncie rzeczy ukryty sprawdzian, w trakcie którego możesz zostać poproszony o różne z pozoru dziwne i zaskakujące rzeczy.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba rekrutująca sprawdza to czy rzeczywiście nadajesz się do pracy w firmie, czy pasujesz do zespołu, czy podane przez ciebie informacje w życiorysie zawodowym nie mijają się z prawdą oraz to jak sprawdzasz się w sytuacjach stresowych, wymagających szybkiego podejmowania trafnych decyzji. Pamiętaj, że czujny obserwator bardzo szybko sprawdzi to czy naprawdę szukasz odpowiedniej pracy czy może chcesz się po prostu „czegokolwiek chwycić” – a taka opinia w oczach rekrutującego niemalże skreśla cię całkowicie w dobrej firmie, która ceni sobie solidnych pracowników.

Przeczytaj jak należy się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zawsze warto mieć jakieś hobby

Pamiętaj, że w większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna odbywa się według pewno utartego schematu, zostaniesz zapytany o swoją przeszłość (z naciskiem na edukację i doświadczenie zawodowe) , twoje plany życiowe oraz to jak sam siebie widzisz w danej firmie na konkretnej posadzie. Pytaniem z tzw. „stałej puli” jest twoje hobby, wbrew pozorom pracodawca wolałby wiedzieć czym tak naprawdę zajmujesz się w wolnych chwilach oraz co cię interesuje – daje to pewny obraz twojej kreatywności.

Zastanów się co byś pomyślał na miejscu pracodawcy o kandydacie, który chce podjąć pracę w twojej firmie a jego zainteresowania ograniczają się do spędzania wolnego czasu w domu przed telewizorem – w oczach pracodawcy taka osoba zapewne nie będzie wzorem kreatywnego pracownika. Pomyśl o ile łatwiej byłoby ci nawiązać kontakt z szefem jeśli okaże się, że macie podobne zainteresowania ;)

Zobacz najczęściej spotykane pytania podczas interview.

On jest jakiś dziwny!

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz spotkać się z nietypowymi zachowaniami osoby rekrutującej, w tym momencie nie chodzi bynajmniej o to byś uznał, że coś z nią nie tak, tylko abyś uświadomił sobie, że to jeden z elementów „testu” , na którym to właśnie ty musisz wypaść jak najlepiej, bo kto inny przecież? Do takich właśnie nietypowych zachowań zaliczyć można m.in.: nagłe nieuprzedzone wyjście rekrutującego oraz późniejszy powrót „jak gdyby nigdy nic” ,  prośba o włączenie swojego dzwonka w komórce lub odegranie rzeczy, o którą poprosi rekrutujący (zwierzęcia, urządzenia).
Przygotuj się na dziwne pytania.

O co by tu zapytać?

Nie myśl sobie, że przez całą rozmowę kwalifikacyjną będziesz pełnij rolę przesłuchiwanego, każde interview w swoim planie posiada część przeznaczoną na pytania kandydata. Tej części zdecydowanie nie wypada bagatelizować, pomyśl po raz kolejny jakie miałbyś odczucia jako szef firmy, kiedy kandydat do twojej firmy zadaje ci dość banalne pytania pokroju tego: Co warto zobaczyć w okolicy Waszej firmy? Ty jako osoba konkretna, zdecydowana musisz wykazać zainteresowanie ważnymi aspektami firmy w odniesieniu do twojej osoby jak np. „Jakie mam możliwości rozwoju i awansu w tej firmie?”

Sprawdź o co spytać rekrutera.

Pamiętaj, że dobrze napisane Curriculum Vitae i list motywacyjny nie znaczą nic w konfrontacji ze źle zdaną rozmową kwalifikacyjną. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź rozluźniony i staraj się być sobą, pamiętaj, że osoba „egzaminująca”  cię to zwykle nie byle kto i szybko dojdzie prawdy na temat twojej osoby.

 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy