Resume – amerykańskie Curriculum Vitae

Resume – amerykańskie Curriculum Vitae

W Stanach Zjednoczonych podstawowym pismem, jakie kandydat do pracy ma przedstawić swojemu pracodawcy jest Resume. Powszechnie przyjęło się określać, że Resume a CV różnicuje tylko nazwa, jednak w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Pracodawcy w USA większą uwagę skupiają na dokonaniach i umiejętnościach kandydata niż na przebiegu jego życia.

Dlatego też podstawową różnicą pomiędzy resume a CV jest treść wysunięta na pierwszy plan. Pisząc resume skupiamy się na naszych osiągnięciach i doświadczeniu zawodowym, podczas gdy pisząc CV mamy też skromne pole do popisu na temat naszych innych atrybutów.

 1. Czy to mnie też dotyczy?
  • Nie jest to regułą, że resume będzie nam potrzebne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, przecież w Polsce działają również i amerykańskie firmy, w których składanie prawidłowego resume może być normą. Dlatego zanim prześlemy podanie o pracę warto dowiedzieć się skąd pochodzi konkretna firma i jakiego rodzaju życiorys preferuje.
 2. Czego unikać w resume?
  • Jak się okazuje to wielu rzeczy, szczególnie tych, które dobrze są nam znane z europejskiego Curriculum Vitae. Według ekspertów w Stanach nie uznaje się zamieszczanie w resume takich informacji jak: nasz wiek, płeć, narodowość czy też wyznanie. Zaleca się unikać także informacji dotyczących stanu małżeńskiego, potomstwa czy też niepełnosprawności.
 3. Nieco inaczej
  • Z zasad pisania CV można by wnioskować, że górna część amerykańskiego życiorysu zaopatrzona powinna być w wytłuszczony napis „resume” – są to bardzo mylne wnioski. Resume pozbawione jest takowego nagłówka i zwykło się nie załączać w nim zdjęcia. Dane kontaktowe ograniczone powinny zostać do: imienia i nazwiska, adresu korespondencyjnego, mailowego oraz numer telefonu.
 4. Podstawowa struktura
  • Tak jak dedukowany nagłówek w resume jest bardzo mylny tak oczywisty jest fakt konkretnej struktury resume jak w przypadku Curriculum Vitae. Układ resume zaczyna się się od naszego imienia i nazwiska, które poniekąd mają ten sam charakter co nagłówek „Curriculum Vitae” w CV. Następnym krokiem jest podanie naszych danych kontaktowych, opisanie celu zawodowego, później doświadczeń zawodowych a na końcu należy zamieścić informacje dotyczące edukacji i naszych umiejętności (tu warto wspomnieć o znajomości języków obcych).
 5. Kilka rad na koniec
  • Nasze resume powinno być zwięzłe i napisane w sposób rzetelny. Bardzo ważną informacją w resume jest nasze obecne tudzież ostatnie miejsce pracy, na którą pracodawca zwraca szczególną uwagę. Pisząc amerykańskie resume pamiętaj także o różnicach w pisowni niektórych słów względem słownika Wielkiej Brytanii.

Przykład resume

 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy