Podanie o pracę

Podanie o pracę

W sieci często można spotkać się z błędnymi informacjami jakoby podanie o pracę i list motywacyjny to dwa jednakowe pisma a określenie list motywacyjny to bardziej współczesna nazwa podania o pracę. Choć oba pisma wyglądają bardzo podobnie i czasem zdarza się tak, że idą ze sobą w parze to jednak użycie jednego w zastępstwie drugiego jest poważnym błędem. W tym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem podstawowych różnic i przedstawimy wzór podania o pracę.

Podanie o pracę to pismo, które zawiera prośbę o zatrudnienie, dlatego należy w nim określić stanowisko, na którym chcemy pracować i krótko opisać dlaczego to właśnie my powinniśmy otrzymać tą posadę. Zrównywanie listu motywacyjnego z podaniem o pracę jestem błędem ponieważ list motywacyjny to nowa formą podania o pracę, w budowie którego występują pewne różnice a do tego wszystkiego używamy go w innych przypadkach. Aby unaocznić różnicę pomiędzy tymi dwoma pismami wypunktujemy główne różnice pomiędzy nimi:

 1. Podanie o pracę wykonujemy z własnej inicjatywy
  • w przeciwieństwie do listu motywacyjnego, który piszę się wyłącznie w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, znaczy to, że nawet jeśli nie spotkaliśmy ogłoszenia o pracę z danej firmy a interesuje nas posada w niej to możemy samemu zapytać o pracę, jednak należy pamiętać, że wówczas należy skorzystać z podania o pracę.
 2. W podaniu o pracę możemy użyć zwrotu ogólnego
  • np.: dyrektor, właściciel. List motywacyjny wymaga większego zainteresowania firmą i należy zamieścić w nim zwrot do konkretnej osoby poprzez: tytuł, imię, nazwisko i stanowisko, np.: Szanowny Pan, mgr inż.  Jan Kowalski, Prezes Spółki „A B C”.
 3. Z reguły podanie o pracę jest krótsze niż list motywacyjny.

Wzór podania o pracę

Wzór podania o pracę

Każde podanie o pracę posiada standardowe elementy znane z budowy typowego listu, można je w prosty sposób wyliczyć:

 • data
 • nasze dane personalne
 • dane odbiorcy
 • zwrot grzecznościowy
 • treść podania
 • własnoręczny podpis
 • lista załączników

Przykładowe podanie o pracę

Warszawa, dnia 15.08.08r.
Jan Kowalski
ul. Kolejowa 15/36
00- 810 Warszawa
tel. (0-22) 344-27-11
Dyrektor
Hotelu „Merida”
ul. Wymyślna 13/44
00- 810 Warszawa

Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w Pańskim hotelu „Merida” na stanowisku recepcjonisty.
Posiadam doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach, odbyłem także staż w hotelu „Millenium”. Chciałbym pracować w hotelarstwie, a moje zainteresowania i doświadczenia zawodowe uzasadniają ten wybór.
Z przyjemnością spotkam się z Panem, aby przedyskutować możliwość mojego zatrudnienia.

Z poważaniem
Jan Kowalski
Załączniki:
1. Życiorys zawodowy
2. Kwestionariusz osobowy

Gotowe podania o pracę na konkretne posady

 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy