Jak napisać życiorys

Jak napisać życiorys

Życiorys (tradycyjny) to skrótowy opis życia, a uściślając nieco precyzyjniej można powiedzieć, że jest to spis informacji dotyczących naszego wykształcenia oraz osiągnięć naukowych. Życiorys jest bardzo podobny w swej konstrukcji do podania, z tą różnicą, że w życiorysu nie kierujemy do konkretnego adresata. Mimo, iż życiorys skutecznie zastępowany jest w większości przypadków przez CV warto znać jego podstawową konstrukcję.

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy ale „życiorys” a „życiorys zawodowy” to dwa dosyć różne pisma. Życiorys zawodowy to inaczej Curriculum Vitae (CV), natomiast zwykły życiorys to dosyć proste pismo, którego budowa zaprezentowana będzie poniżej. Jeżeli jednak szukasz informacji o życiorysie zawodowym to udaj się do działu jak napisać CV.

Oto podstawowe informacje na temat życiorysu:

 1. Dane osobowe
  • W lewym górnym rogu zawsze wpisujemy swoje dane osobowe, czyli: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon.
 2. Miejscowość i data
  • Prawy górny róg to miejsce na zamieszczenie daty oraz miejsca sporządzenia życiorysu.
 3. Napisz „Życiorys”
  • Ważnym elementem życiorysy jest nagłówek, czyli napisane większymi literami, pogrubioną czcionką słowo „ŻYCIORYS” – nie zapomnij o tym.
 4. Co należy wypisać
  • Pod nagłówkiem zamieszczamy treść życiorysu. Podajemy najważniejsze fakty ze swojego życia: datę i miejsce urodzenia, następnie kilka słów o swojej rodzinie, jaki zawód wykonują rodzice, informacje o swoim wykształceniu, nazwę skończonej szkoły oraz zainteresowania i dodatkowe zajęcia.
 5. Nie zapomnij się podpisać
  • Bardzo ważny element życiorysy to nasz własnoręczny podpis – zamieszczamy go zawsze po prawej stronie, pod informacji zawartymi w życiorysie.

Przykładowy życiorys

Pisząc życiorys tak jak każde inne formalne pismo, musimy dostosować się do podstawowych zasad pisowni tegoż pisma. W skrócie zasady te zostały zebrane w punktach powyżej, teraz gotowy przykład.

Zobacz przykładowy życiorys

 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy