Kreatywne CV – co to takiego?

Kreatywne CV – co to takiego?

Sposobów na skuteczną autoprezentację w oczach rekrutera, można wymieniać naprawdę długo. W tej pracy chciałbym się skupić na stosunkowo nowym zagadnieniu na rynku pracy, mianowicie na tzw. kreatywnych CV. Czym tak naprawdę jest ‘kreatywne CV’? Trudno byłoby szukać w sieci oraz literaturze fachowej konkretnej definicji takich CV, bowiem kreatywność przez każdego oceniania może być bardzo różnie. Jednak przeglądając zasoby sieciowe w poszukiwaniu źródeł inspiracji nie trudno trafić na różne blogi oraz zwykłe strony internetowe, które zagregowały liczne ilustracje prezentujące ciekawe graficzne wzory CV różnych autorów.

„Nie używając tak nieskończenie wspaniałego skarbu jak kreatywność – czy to z powodu nieświadomości istnienia, czy też ze względu na jej celowe unicestwienie – człowiek nie tylko ponosi stratę. Dokonuje także zdrady samego siebie.”Masatoshi Yoshimura.

Większość z tych wzorów, które określone zostały mianem ‘kreatywnych’ to graficzne projekty, których autorami są zapewne zawodowi graficy, bądź też osoby, które w stopniu średnio zaawansowanym umieją się posługiwać komputerowymi programami graficznymi.

Przykład Kreatywne CV Przykład Kreatywnego CV #2
Rys. 2. Przykład kreatywnego CV
(http://applicant.com/)
Rys. 3. Przykład kreatywnego CV
(http://applicant.com/)


Walorów Curriculum Vitae przygotowanych w taki sposób, nie trudno docenić. Choć w większości przypadków zapewne są to prace grafików (którzy w ten sposób chcą zaprezentować swoje umiejętności), to wśród wzorów (jakie znaleźć można w Internecie) widać, że również osoby ubiegające się o inne posady (niż tylko związane z projektowaniem grafiki), sięgają po projekty CV tego typu.

Curriculum Vitae zaprojektowane według własnej koncepcji w sposób graficzny, zwróci uwagę niejednego rekrutera. To nie jedyny atut takiego projektu. Dzięki specyficznemu wykonaniu CV możemy pokazać, że jesteśmy osobami kreatywnymi, a do swojej pracy podchodzimy w sposób twórczy.

Zanim przygotujemy, a następnie wyślemy swoje kreatywne CV warto zastanowić się nad profilem firmy, w której ubiegamy się od posadę. Jeśli jest to poważna instytucja o bardzo konserwatywnej polityce, to może jednak warto pohamować swoje zapędy twórcze, bądź też pomyśleć o pracy w innej firmie, która ceni indywidualność każdego ze swoich pracowników.

Prezentacja swojej osoby, za pomocą kreatywnego CV daje dodatkowe możliwości osobom, które skłonne są poświęcić więcej czasu na przygotowanie swojej aplikacji niż przeciętnie wymaga tego uzupełnienie rubryk prostego formularza np. Europass-CV. Jednak nie każdy jest profesjonalnym grafikiem – ten fakt stwarza dosyć poważne bariery, dla większości osób. Rynek i tutaj przychodzi nam z pomocą. W sieci powstały już serwisy, które (często odpłatnie) wyciągają pomocną dłoń do tych, którzy nie potrafią sami przygotować swojego odmiennego CV. W Stanach Zjednoczonych prym wydaje się wieść serwis Resume Templates USA”, dostępny pod adresem: http://www.resumetemplates-usa.com/ a w Polsce z Kolei „InneCV.pl”, którego adres internetowy to: http://www.innecv.pl/. Każdy z tych serwisów oferuje podgląd wzorów CV znajdujących się w jego zasobach a następnie za odpowiednią opłatą pobranie konkretnego szablonu.

Przykład Kreatywnego CV #3 Przykładowe CV#4
Rys. 4. Przykład resume z serwisu „Resume Temaplates USA”
(resumetemplates-usa.com/)
Rys. 5. Przykład kreatywnego CV z serwisu InneCV.pl
(inneCV.pl/)

Mimo iż, nie udało nam się dotrzeć do żadnych badań potwierdzających skuteczność kreatywnych CV, jesteśmy skłonni zaryzykować stwierdzenia, że w wielu przypadkach takie wzory działają na korzyść kandydata.

 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy

  • Niestety, nie znaleziono podobnych wpisów.