Główne błędy w Curriculum Vitae

Główne błędy w Curriculum Vitae

Nie od dziś wiadomo, że życiorys zawodowy to pismo, w którym stosunkowo łatwo o głupią gafę – nawet taką, której my nie będziemy w stanie zauważyć, będzie to dla nas coś całkiem naturalnego a specjalista od rekrutacji w firmie, w której ubiegamy się o posadę nabierze niemalże odruchowo dystansu do naszej osoby, za sprawą choćby głupiego błędu. Aby pomóc Ci uniknąć tych najczęściej spotykanych postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu.

Niejeden specjalista od rekrutacji wykorzystał zebrane błędy w życiorysach zawodowych, z którymi miał do czynienia do przygotowania materiału video czy też prostej listy błędów, które zniesmaczyły go w największym stopniu. Po trafieniu na liczne publikacje tego typu oraz materiały video wpadliśmy na pomysł zebrania tychże przemyśleń, czego efektem stała się lista prezentowana poniżej:

 1. Brak danych teleadresowych
  • Często zdarza się tak, że Curriculum Vitae poza imieniem i nazwiskiem kandydata nie posiada żadnych innych danych teleadresowych. Co ma pomyśleć w tym momencie pracodawca, który chciałby się dowiedzieć gdzie obecnie mieszkasz. Brak telefonu kontaktowego to wtopa na całej linii.
 2. Nieodpowiednia fotografia
  • Z reguły nasza fotografia załączona do elektronicznej wersji CV jest mile widziane przez osobę rekrutującą.  Jednak nieodpowiednie zdjęcie, np.: z wakacji, z ulubionym zwierzakiem czy też kolegą stawia nas w niekorzystnym świetle.
 3. Niepełne informacje o przebiegu edukacji
  • Gdy piszemy o przebiegu naszej edukacji należy podać wszystkie szczegółowe informacje, jeśli piszemy o studiach obowiązkiem jest dokładne określenie tego co studiowaliśmy i jakiej specjalizacji nabyliśmy na danym kierunku.
 4. Zerowe doświadczenie zawodowe
  • Kandydaci do pracy często obawiają się napisać o prostych pracach, jakie wykonywali w swoich życiu. Pamiętaj, że choćby jedna wymieniona praca (nawet gdy nie ma nic wspólnego z posadą, o którą się ubiegasz) wygląda znacznie lepiej niż pusta lub brak rubryki „doświadczenie zawodowe”.
 5. Znajomość języków obcych
  • To, że nie posiadasz certyfikatów świadczących o twojej znajomości danego języka obcego nie jest wielkim problemem. Nawet jeśli ich nie posiadasz a potrafisz choć trochę posługiwać się np. językiem angielskim warto o tym napisać.
 6. Brak klauzuli o zgodzie na przetwarzaniu danych osobowych
  • Kolejny karygodny błąd – klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych to konieczność, bez niej pracodawca formalnie nie może używać twojego CV, dlatego nie zdziw się jeśli firmy nie będą odpowiadać na twoje pozbawione tejże klauzuli CV.
 7. Przerost formy nad treścią
  • Niektóre osoby starają się na siłę zwrócić uwagę rekrutera przez mocne dekorowanie swojego CV oraz lokowanie treści w bajecznych tabelach. Pamiętaj, nie przesadzaj z kolorami i elementami dekoracyjnymi, jeśli chcesz się zdecydować na inny kolor niż czarny nie używaj go w nadmiarze, lepiej gdyby to był jeden z kolorów „bardziej biznesowych”, np.: niebieski, czerwony. Używaj go jako dodatku a nie osnowy całego CV.
 8. Literówki
  • Jeśli nie jesteś zbyt pedantyczny w kwestiach pisania to możesz nie zwrócić uwagi na niektóre literówki w swoim CV, nie chodzi tu tylko o zwykłe słowa z języka polskiego, często zdarza się tak, że nazwy znanych nam programów w rubryce „umiejętności komputerowe” są poprzekręcane. Zwracaj na to uwagę!
 9. Długi i nudny list motywacyjny
  • List motywacyjny jak to zwykle się określa ma: trafić do celu. Staraj się nie powielać w nim zbytnio informacji z Curriculum Vitae, pisz o tych rzeczach, które ująłeś w CV jednak pod kątem posady, o którą się ubiegasz na zasadzie: „Specjalizacja w kierunku public relations pozwoli mi godnie reprezentować Waszą firmę. ” zamiat „Ukończyłem kierunek socjologia o specjalizacji public relations” – co, załóżmy, ująłeś wcześniej w swoim CV.
 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy