Format CV – DOC czy PDF

Format CV – DOC czy PDF

Wysyłając swoje CV do pracodawcy możemy skorzystać z różnych formatów, w jakich możliwe jest zapisanie dokumentu tekstowego. Najpopularniejszym z nich jest format *.doc, czyli formatowany dokument tekstowy, stworzony najprawdopodobniej za pomocą programu WORD z pakietu MS Office. Swój życiorys zawodowy stworzony w programie OpenOffice możemy dostarczyć np. w formacie *.odt. Jednak niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że Curriculum Vitae, najlepiej wysłać pracodawcy w formacie *.pdf – w tak zwanym przenośnym formacie dokumentu.

Teksty wysłany w formacie *.doc, tudzież *.odt przeznaczony jest do edycji, tzn. że każdy, kto otworzy twoje CV, może je zmodyfikować bez najmniejszego problemu. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy dokument tekstowy zostanie zapisany w formacie *.pdf – wówczas jego przeglądanie jest możliwe za pomocą odpowiedniego programu (np. Adobe Reader, Fine Reader), a edycja zablokowana (choć de facto możliwa).

Napisałem de facto możliwa, bowiem życiorys zawodowy zapisany, jako dokument PDF przeznaczony jest wyłącznie do przeglądania, a nie do edycji. Jednakże jeśli ktoś bardzo zachcę, to może przepisać ręcznie zawartość naszego CV do edytora tekstu (np. MS WORD), bądź też w inni sposób pofatygować się, aby nanieść zmiany do naszego podania.

Dlaczego jednak PDF

Aby lepiej unaocznić walory formatu PDF, przedstawię najważniejsze plusy związane z przedkładaniem podania w tymże formacie.

 1. Nasze CV wygląda zdecydowanie lepiej
  • O wiele przyjemniej przegląda się dokumenty tekstowe w czytniku PDF – zostały one stworzone po to, aby czytać a nie edytować, tak jak np. MS WORD czy OpenOffice.
 2. Mamy pewność, że nikt nie naniesie zmian w CV
  • To dość kuriozalna sytuacja, ale warto wziąć i taką pod uwagę. Gdy prześlemy nasze CV w formacie PDF to nikt nie wprowadzi do niego zmian, co nie stanowi żadnego problemu, gdy nasze dokumenty są w formacie *doc, bądź *.odt.
 3. Dokument zapisany w PDF się nie „rozleci”
  • Różne programy do edycji tekstu, a także różne ich wersje, mogą na swój sposób interpretować zawartość naszego CV – często skutkuje to rozlatującym się układem dokumentu. W przypadku formatu PDF jest to raczej rzadko spotykane.
 4. PDF dodaje profesjonalizmu
  • Stosunkowo niewiele osób wie o tym, że CV wypada przesłać w formie PDF, dlatego zapewne niejeden pracodawca doceni to, że postanowiłeś zrobić o krok dalej niż pozostali kandydaci, przygotowujący swój życiorys zawodowy.
 5. Plik w formacie PDF waży znacznie mniej
  • Format PDF pozbawia nasz plik tekstowy niepotrzebnych dla samego przeglądania informacji, przez co w praktyce plik z naszym CV może zajmować 2 a nawet 3 razy mniej miejsca na dysku. Dzięki temu nasze CV zostanie szybciej pobrane na komputer pracodawcy.

Jak zapisać CV w formacie PDF?

Jeśli powyższy wykaz przekonał cię do tego, aby przesłać swoje Curriculum Vitae (a i list motywacyjny także) w formacie PDF, to postaram się teraz w kilku prostych krokach pokazać jak skonwertować dokument zapisany w formacie *.doc na format *.pdf.

 1. Pobierz program PDFCreator
  • W tym celu udaj się na stronę programu w serwisie SourceForge i pobierz aktualną wersję programu (w momencie pisania tego artykułu była to wersja 1.0.2).
 2. Zainstaluj PDFCreator na swoim komputerze
  • Przejdź przez wszystkie etapy instalacji a następnie wyłącz instalator.
 3. Otwórz swoje CV w programie, w którym go napisałeś
  • Zapewne przygotowałeś je w programie do edycji tekstu takim jak MS WORD czy OpenOffice.
 4. Wejdź w opcję Drukowania (prawdopodobnie w menu Plik opcja Drukuj)
  • To standardowa opcja w programie do edycji, tak jakbyś chciał wydrukować swoje CV.
 5. Z listy dostępnych drukarek wybierz drukarkę o nazwie PDFCreator
  • W liście rozwijanej prawdopodobnie na początku figurować będzie twoja domyślna drukarka, dlatego wybierz z niej pozycję o nazwie PDFCreator.
   Drukowanie za pomocą PDFCreator

 6. Następnie zaakceptuj opcję drukowania
  • To zwykle przycisk  OK w prawym dolnym rogu okna drukowania.
 7. W nowo otwartym oknie zdefiniuj nazwę pliku oraz pozostałe parametry.
  • W tej części generowania CV w formacie PDF nie musisz wiele robić, najważniejsze, żebyś przeszedł do następnego etapu, akceptując informacje dotyczące generowanego pliku.
 8. I nasze CV w formacie PDF jest już gotowe. Powodzenia!
  • Pamiętaj, jeśli istnieje taka możliwość,  nie zapomnij spytać pracodawcę czy CV może zostać przesłane w formacie *.pdf.
 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy

 • Niestety, nie znaleziono podobnych wpisów.