Doskonałe Anty CV

Doskonałe Anty CV

Każde z pism, które służy za podstawę wstępnego etapu rekrutacji jest w pewnym stopniu zestandaryzowane. Czy mówimy o życiorysie zawodowym czy też towarzyszącym mu liście motywacyjnym, zawsze mamy przed oczami pewien model tegoż pisma, wedle którego będziemy pisać swoją ‘spersonalizowaną’ wersję na potrzeby rekrutacji.

Nie jest to bynajmniej jakiegoś rodzaju spaczenie przeciętnego Kowalskiego, bowiem przez stosunkowo długi okres czasu, od kiedy to CV z listem motywacyjnym wiodą prym wśród pism aplikacyjnynych wypracowany został pewien standard pisania tych dokumentów. W obecnych czasach można już nawet mówić o szeroko zakrojonej formalizacji struktury CV.

Na straży utrzymywania, a także stopniowego (a przede wszystkim) rozważnego kierowania rozwoju formuły CV stoją już nawet poważne projekty. W Unii Europejskiej pieczę nad ogólnym standardem CV sprawuje Europass, które na swojej stronie internetowej publikuje przykłady wzorów tzw. ‘Europass – CV’. Projekt ten został przyjęty w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji.

Trzymanie się standardów wypracowanych w tej dziedzinie jest bardzo ważnym wyznacznikiem profesjonalnego podejścia do kwestii swojej aplikacji. Mimo dosyć jasno sformułowanych zasad pisania swojego CV, rekruterzy z wielu firm (jak wynika z ogromu publikacji na ten temat) spotkali się już z prawdziwymi majstersztykami Anty-CV. Bazując na różnych publikacjach traktujących o błędach popełnianych w aplikacjach rekrutacyjnych postanowiliśmy stworzyć listę najbardziej rażących gaf, jakie spotkać można  w Curriculum Vitae.  Oto lista gaf popełnianych w CV:

 1. Niedbałość o estetykę i przejrzystość:
  • Bardzo często, rekruterzy zdobywają interesujące informacje o kandydacie czytając ‘między wierszami’. Trudno oczekiwać od potencjalnego kandydata dbałości o szczegóły w wykonywanej przez niego pracy, kiedy nie potrafi zadbać o to, aby jego podanie było starannie przygotowane.
 2. Próba wyróżnienia się za wszelką cenę:
  • Tandetne ‘świecidełka’: w pracy, która wymaga od pracownika nieco większej niż przeciętnej twórczości i pomysłowości, rekruter będzie zwracał uwagę na to, jak życiorys jest wykonany. Jeśli podanie takie obfituje w nienaturalne czcionki i kolory, po których widać, że mają tylko i wyłączenie zwrócić uwagę, nie dbając o walory estetyczne, rekruter może śmiało i bez obaw wykluczyć potencjalnego kandydata ze wstępnej selekcji.
  • Nadmiar informacji: ta próba przesadnej autopromocji może nie skutkować najlepiej. Warto rozważyć, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiorysie i dokonać odpowiedniej selekcji.
 3. Brak profesjonalizmu:
  • Błędy i literówki: ta kwestia, choć przez wiele osób zdecydowanie zaniedbywana, potrafi wiele powiedzieć o kandydacie. Trudno byłoby by powierzyć osobie, której CV zawiera różnego rodzaju błędy językowe, liczne zadania, a w szczególności te o charakterze biurowym.
  • Zabawny, lecz nieprofesjonalny adres e-mail: taki adres skrzynki pocztowej lepiej zostawić do kontaktów ze znajomymi. O ileż bardziej profesjonalnie wyglądałby adres mailowy, w którym znak małpy poprzedzałby ciąg znaków w stylu: „imię.nazwisko”, najlepiej w neutralnej domenie, nie kojarzącej się z żadną formą rozrywki.
 4. Brak klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych:
  • Ten element też potrafi być pomijany przez niektórych kandydatów. Jednak nie można go bagatelizować, bowiem podanie o pracę pozbawione takiej wstawki jest praktycznie bezużyteczne w rękach rekrutera.
 5. Informacje, których należy unikać:
  • Fikcyjne informacje: Mimo iż potrafią zaimponować rekruterowi, to rozmowa kwalifikacyjna szybko zweryfikuje co było prawdą w życiorysie, a co zostało ‘wyssane z palca’.
  • Informacje niezwiązane ze stanowiskiem: pisma aplikacyjne dają spore pole do popisu, jednak, tylko i wyłączenie wtedy, gdy umiejętnie wykorzystana zostanie ich ograniczona pojemność. Wniosek taki, by unikać zbędnych informacji w swoim życiorysie.
 6. Nieodpowiednie zdjęcie:
  • Mimo iż czasem chciałoby się pochwalić swoim ciekawym zdjęcie, to Curriculum Vitae jednak nie jest do tego odpowiednim miejscem. W swoim życiorysie mimo wszystko warto zamieścić własną fotografię, jednak należy pamiętać by była ona stosunkowo ‘tradycyjna’.
 Tagi wpisu

KomentarzePodobne wpisy